Search Engine Marketing (Arama motoru reklamcılığı), isminden de anlaşılacağı üzere arama motoru üzerinde reklamlarınızı göstermenize olanak sağlayan bir reklamcılık çözümüdür. Ülkemizde bir çok insanın tarayıcılarında açılış sayfası olarak kullanılan Google’ın Adwords adını verdiği hizmet sayesinde, arama motorunda arzu ettiğiniz kelime öbeklerinde reklamlarınızı gösterebilmeniz ve ürünlerinizi pazarlayabilmeniz mümkün hale gelmiştir. Günlük ve tıklama başı maliyet oranlarını düzenledikten sonra reklamlarınızı Google arama sonuçları sıralama sayfasında çıkarabilir, daha fazla ziyaretçiye ve aktif bir kullanıcı kitlesine ulaşabilirsiniz. Tüm bunları kişisel çaba ve çalışmalarınızla da gerçekleştirebileceğiniz, ancak “minimum maliyet / maksimum geri dönüş” parolasını benimseyen EydArt’ın tecrübesi ve sunduğu danışmanlık hizmetiyle çok daha fazla geri dönüş alabilmeniz sağlanabilir. 

SEO ve SEM’in farkı nedir?

SEO; site içi ve dışı optimizasyon tekniklerine başvurarak organik ve doğal yollardan sitenizi arama motorunda yükseltme işlemlerine denir. SEM ise reklamcılık mecralarına belirli bir ücret ödeyerek arama sonuçları sayfasında yer alan “Sponsorlu Reklamlar” bölümünde sitenizin yer almasını sağlar. SEM kısa vadede çok daha fazla geri dönüşüm almanızı sağlar. SEO işlemleri ise SEM’e nazaran daha uzun vadede etki eder, daha fazla bilgi ve teknik detay ister, ve SEM‘den daha maliyetli olabilir.

SEM, işletmelere ne gibi faydalar sağlayabilir?

Bebek arabası satan bir e­ticaret siteniz olduğunu varsayalım. Google’da “bebek arabası modelleri” şeklinde arama yapan kullanıcılara reklamınızın gösterilmesi, kuşkusuz geri dönüşüm oranı yüksek ve sitenize ziyaretçi akışını hızlandıracak bir reklam çalışması olacaktır. Çoğu işletmenin hayalini süsleyen bu çalışmayı gerçeğe dökebilmeniz SEM ile mümkün hale gelir.

Adwords Kaynaklı Reklam Türleri ve Retargeting

Adwords, bünyesinde birbirinden farklı reklam türlerini barındırır. Video, görsel ve yazılı reklam seçeneklerinden size en uygun olanını belirleyebilir; ziyaretçileri potansiyel müşterilere başarıyla dönüştürebilirsiniz. Ayrıca Adwords’un pek bilinmeyen, ancak mükemmel bir geri dönüş oranı sağlayan Retargeting hizmeti de yine kullanabileceğiniz servisler arasında yer alır. Retargeting (yeniden hedefleme), çoğunlukla e­ticaret siteleri kullanılan bir reklam pazarlama yöntemidir. Sitenizi ziyaret edip “bebek arabası” ürününü sattığınız sayfaya göz atan, ancak ürünü herhangi bir sebepten dolayı satın almaktan vazgeçen ziyaretçileri hedef alan bu servis; söz konusu ürünü diğer mecralarda da ziyaretçiye gösterir ve bu etkili reklam yöntemi sayesinde sipariş vermekten vazgeçen müşterilerinizi ikna edebilmeniz daha da basite indirgenmiş olur.

Neden SEM danışmanlığı?

Google Adwords servisini kişisel olarak da yönetebilmeniz mümkündür; ancak tıklama başı maliyet oranı ve günlük reklam bütçesinin ayarlanması, anahtar kelime optimizasyonu ve reklam geri dönüşlerinin düzenli olarak raporlanması gibi detaylı işlemleri danışmanlık hizmeti sunan kurumlardan satın almak çok daha etkili ve geri dönüş oranı yüksek bir hareket olacaktır.

 
 
Detaylı bilgi ve hizmetten yararlanmak için bizimle iletişime geçin.