Ethernet Üzerinden İnternet Paylaşımı

Gönderen eydart

Kategori İnternet, Teknoloji

Öncelikle internet bağlantınızın olduğu bilgisayar üzerinde 2 ethernet kartı olması gerekli.  Ethernet kartlarımızdan bir tanesini internet bağlantısı girişi diğerinide internet bağlantısı çıkışı yani bağlantımızı dağıtmak için kullanacağız.  Bunun için bize 2 ethernet kartı takılı bir bilgisayar,  bir CAT5 data kablosu,  bağlantıyı paylaşacak diğer bilgisayar.  Aslında 2 bilgisayar birde çapraz kablo ile 2 PC yi ethernet üzerinden bağlayıp interneti rahatlıkla paylaştırabiliriz.   Ben videoda fazladan bir bilgisayar ve Swich kullandım.  Bilgisayar sayısını artırdığımız zaman swich ihtiyacımız doğacaktır.

Öncelikle neden bağlantıyı dağıtma ihtiyacı duyarız ?

Direk ADSL modem üzerinden interneti diğer bilgisayarlara alabilirsiniz.  Fakat bazı ADSL modemler tek çıkış verir ve 1 den fazla bilgisayara internet bağlayamazsınız.  Özelliklede sadece USB çıkışlı ADSL modemlere Swich  bile bağlayamayamadığımız için bu yöntemi sizlere önerebilirim.

1. USB çıkışıyla PC nize interneti bağlarsınız.

2. Ethernet kartınızdan Swiche yada başka bir bilgisayara internet çıkışı sağlayabilirsiniz.

Farklı bir senaryo çizelim.  Bulunduğunuz yerdeki internet bağlantısının WLAN üzerinden olduğunu varsayalım.  ADSL modeme kablo çekemiyorsunuz veya ulaşamayacağınız bir yerde.  Eğer ADSL modeme Wlan kartınızla bağlantı kurarsanız internetinizi yine bu yöntem ile ethernet kartınızdan çıkış alıp diğer bilgisayarlara dağıtabilirsiniz.

Yada biz bilişimcilerin sık kullandığı bir durumdan bahsedeyim.  Şirketinizde bir SERVER makina var.  İnterneti kontrol altına almak istiyorsunuz.  Fakat ADSL modem üzerinden interneti diğer PC lere dağıtırsanız malesef ki kontrol hiç kolay olmayacaktır.  Fakat bu yöntem ile ADSL modeminizi direk Server makinaya bağlayıp yine server makinadan bir Swiche çıkış alarak interneti SERVER makina üzerinden dağıtırsanız hem interneti SERVER makinaya kuracağınız programlarla denetleyebilir hemde güvenli bir bağlantı sağlayabilirsiniz.  (Ör: ISA kurmak)

Nasıl yapacağız ?

Videoda kısaca bahsetmeye çalıştım aslında çok basit bir işlem fakat internette forumlarda o kadar fazla tartışılan, sorulan bir soru olmasına rağmen geniş bir açıklamaya pek rastlayamıyoruz.  Sizlere biraz acemice çektiğim bu videoda da nasıl olacağından bahsetmeye çalıştım.

İnterneti dağıtacağımız makinamıza  internet bağlantısını gerçekleştiriyoruz.  Ben dizüstümdeki Wlan kartını kullanarak ADSL modemime kablosuz olarak bağlandım ve bilgisayarıma internet geldi.  Ethernet çıkışımıda interneti dağıtmak için kullandım.

Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ Bağlantıları  kısmına gelerek internet bağdaştırıcılarımızı görüyoruz. Burada  internete bağlı olduğumuz kartımızı (benimki kablosuz ağ bağlantısı) sağ tıklayıp özelliklere geliyoruz.  Açılan pencere içerisinde PAYLAŞIM sekmesine tıklıyoruz.  Resimde de görebileceğiniz gibi paylaşım sekmesindeki kutucuğu işaretliyoruz.  Bu kutucuk sayesinde etnernet kartımıza internet bağlantımızı paylaştırmış olacağız.

Bu işlemi yapıp tamam diyerek çıktığımızda bağlantımızı dağıtacağımız kartımıza Windows’umuz küçük bir ayar çekerek özel bir ip adresi veriyor.  (192.168.137.1 gibi)

Sonrada etnernet kartımızdan bir data kablosu ile swich’imize çıkış alıyoruz.  Aslında işlem bu kadar basit.  Artık Swiche bağlayacağımız her bilgisayar otomatik olarak ana makinanız üzerinden internete çıkış alacak.  İnterneti bağlamak istediğimiz bilgisayarımızı swiche bağladığımız zaman etnernet kartı özel bir ip adresi alacaktır.  Bu ip adresini ana makinamız tayin ediyor. Yani bir DHCP gibi davranıyor.

Halbuki bir DHPC kumadık.  Windows kendisi küçşük bir DHPC kurarak internete bağlanan tüm PC leri yönetmeye başlıyor. Swich üzerinden herhangi bir bilgisayarı bağladığımızda internet bağlantımızı dağıtmış olacağız.

Aslında yaygın olarak kullanılmasada yönetim ve güvenlik bakımından çok faydalı olacaktır.  Yalnız aklınızda bulunması  gereken şey,  Eğer 5-6 PC ‘den fazla bilgisayara interneti dağıtacaksak ve yoğun bir internet kullanımı olacak ise İnternet çıkışını sağladığınız ethernet kartınızın 10/100 yerine  10/1000 olarak almanızı tavsiye ederim. Böylelikle network yoğunluğunuz rahatlayacaktır.  Tek dezavantaj olarak görülecek şey ana makinanız yani interneti dağıttığınız makinanızın sürekli açık olması gerektiğidir.  Eğer ki internet giriş ve çıkışını sağladığınız PC ‘yi kapatırsanız tüm PC ler kurmuş olduğunuz networkten kopacak ve interneti kullanamayacaktır.