Download Nedir?

Gönderen eydart

Kategori İnternet, Teknoloji

Download Nedir?

İnternette dolaşırken, en çok kullanacağınız özelliklerden biri de dosya çekimi yani download’ tır.

Genellikle download için yapmanız gereken tek sey , aradığınız programı bulduktan sonra sadece “download “ linkine tıklamaktır. Linke tıkladıktan bir süre sonra karsınıza “Save Target As…” adlı bir pencere çıkar. Bu pencerede çektiğiniz dosyayı Hard diskinizde nereye koymak istediğinizi seçersiniz. Programın çekimi bittikten sonra daha önce seçmiş olduğunuz klasörden programı çalıştırabilirsiniz. Modem bağlantısıyla çok büyük dosyaların çekilmesi gerçekten de uzun zaman almaktadır.Bu konuda yardımcı programlarda vardır. Bunlardan en ünlüsü GetRight ‘tır. Getright programının en büyük özelliği internet dosya yükleme yaparken istediğiniz anda bu yüklemeyi kesip , daha sonra istediğiniz zaman kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Güvenli Download Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden güvenli bir download yapmak istiyorsak, özellikle dialer programlarına dikkat etmeliyiz.

DİALER (SPYWARE) NEDİR?

Dialer programı genelde mp3 siteleri, crack siteleri ve pornografi içerikli sitelerden bilgisayarımıza bulaşmaktadır. Bu dialer programları sizin normal internet bağlantınızı kesip uluslararası internet hattından sizi internete bağlamaktadır. Saat ücreti uluslararası sunuculara göre değişmektedir. Ortalama saat ücreti
600 – 900 milyon civarındadır.. Bu program üzerinden farketmeden yaptığınız bir saatlik bağlantı sonrası telefon faturanız vasıtasıyla bu rakamlar size ulaşmaktadır. Türk Telekom bu konuda yapılan itirazları kabul etmeyip, bu ücreti tahsil etmektedir.

DİALERDEN NASIL KORUNULUR?

Telefonunuzu uluslararası görüşmelere kapattırabilirsiniz.

Dialer programlarının uzantısı .exe formatındadır. download etmek istediğimiz şeylerden sadece programların uzantısı exe olabilir. müzik, resim, film indirmek istediğimizde uzantılara dikkat etmeliyiz. .exe uzantısı gördüğümüzde indirmeyip o siteyi kapatmalıyız. Çünkü dialer programları sadece tıklayarak değil o sayfayı açtığımızda tıklamadan da bilgisayarımıza girebilmektedir.

İnternetten download etmek istediğimiz nesnenin formatına dikkat edilmeli. indirmek istediğimiz şeyin üzerine sağ tıklayarak özellikler dediğimizde orada http:// diye başlayan yazının sonuna dikkat edilmeli. müzik indirilecekse yazının sonu .mp3, .waw, .mid olmalıdır. film indirmek istiyorsak sonu .mpg, .mpeg, .avi, .mov, .asf, .rm olmalıdır. resimlerin ise .jpg ve .gif sıkıştırılmış dosya ise .zip, .rar olmalıdır. 

Müzik, film, resim indirmek istediğimizde indirdiğimiz dosyanın adına dikkat etmeliyiz. mp3yukle.exe, fullmp3.exe, jpg.exe gibi isimler gördüğümüzde buna kesinlikle tıklamamalıyız. yukarıda belirttiğimiz gibi .exe uzantısı dialer programının uzantısıdır.

İnternetten başka bir program indirmek istediğimizde bunun uzantısı da .exe olacaktır, böyle bir durumda .exe kısmından önceki ada bakmalıyız, eğer indirmek istediğimiz programın adı yazıyorsa sorun yok demektir. Ama hiç de belli olmaz istediğimiz programın adı verilmiş bir dialer olabilir. Böyle bir durumada da indirdikten sonra dikkat etmeliyiz. kurarken modemden telefon hattını çıkarabilirsiniz. Bu sizi uluslararası bağlantıdan koruyacaktır. 

.zip uzantısı sıkıştırılmış dosya uzantısıdır. İndirmek istediğimiz dosya bu zip dosyasının içinde yer alabilir. Bu seferde zipli dosyayı açtığımızda zipin içindeki dosya uzantısına dikkat etmeliyiz. Müzik, film, resim indirdiysek uzantısı yine .exe olmamalıdır.